جهنم + من 1351
کارگردان : محمد علي فردين
نويسنده : سبکتکين سالور
فيلمبردار: مصطفي عالميان
خلاصه داستان:
مسافران يك اتوبوس عازم مشهد مي شوند تا زيارت و طلب آمرزش كنند. يك زنداني به نام تيمور (يدالله شيراندامي) كه ژاندارمي مراقب او است باعث مي شود كه آن ها راه خود را كوير گم كنند. تيمور ژاندارم را از پا درمي آورد و با اتوبوس مي گريزد. او تنها كسي است كه مسير را مي شناسد؛ اما اتوبوس بدون سوخت مي ماند و تيمور در كوير سرگردان مي شود. فريدون (محمدعلي فردين)، موسوم به موفرفري، بر سر تصاحب آب آشاميدني با تيمور درگير مي شود و او را خلع سلاح مي كند. ميرزا (رضا عبدي) و همسر باردارش (نازنين) از تشنگي مي ميرد. فريدون با مشورت غلام راننده اتوبوس (داوود رشيدي) و زن معروفه اي به نام زري (فرزانه تأييدي) و دختري (پوري بنائي) كه به او دل بسته است تصميم مي گيرند با يك نقشه ي ساختگي شاگرد غلام را با تيمور فراري بدهند و با دنبال كردن رد پاي آنها به آبادي برسند؛ اما تيمور در ميانه ي راه شاگرد غلام را مي كشد و ديگران يكي يكي بر اثر تشنگي و آفتاب زدگي تلف مي شوند. موقعي كه تيمور و فريدون درگير مي شوند ماري سمي تيمور را از پا در مي آورد و فريدون خود را به يك آبادي مي رساند و با شتر برمي گردد تا دختري را كه زنده مانده است نجات دهد.
بازيگران :
محمد علي فردين : فريدون
فرزانه تائيدي : زري
پوري بنائي :
يدالله شيراندامي : تيمور
داوود رشيدي : غلام
اکبر خواجوي
نازنين
منصور جهانشاهي
رضا عبدي
کاظم تهرانچي
محمد تقي کهنموئي
هشتمين روز هفته 1352
کارگردان : حسين رجائيان
نويسنده : مهرداد کاشاني ، حسين رجائيان
فيلمبردار: مصطفي عالميان
تهيه کنندگان : منصور زنگنه و محمود رجائيان
موسيقي : لوريس چکناواريان (با صداي پري زنگنه )
طراح آفيش : مرتضي مميز
خلاصه داستان :
از ليلي (فرزانه تأييدي)، دانشجوي دانشكده ي پزشكي، در تاريكي شب در كوچه اي خلوت به او تجاوز مي شود. دوستش علي (علي شاه يلاني) از رفتار ليلي متوجه وضع او مي شود. تا اينكه جوان متجاوز با او تلفني تماس مي گيرد و اظهار ندامت مي كند. علي كه با گوشي ديگر به صحبت هاي آن دو گوش كرده به فكر چاره مي افتد. در جشن عروسي علي و سيما (ژاله سام) داريوش (محسن سهرابي)، جوان متجاوز، با علي تماس مي گيرد و اعلام مي كند كه حاضر است با ليلي ازدواج كند. علي و سيما به ماه عسل مي روند و داريوش با ليلي تماس مي گيرد و حقيقت را براي او روشن مي كند. ليلي از دست او به رامسر مي گريزد و داريوش او را مي يابد و با اظهار ندامت از نو ماجرا را براي ليلي شرح مي دهد و با درخواست ازدواج ليلي را با خود همراه مي كند.
بازيگران :
فرزانه تائيدي : ليلي
محسن سهرابي : داريوش
ژاله سام : سيما
علي شاه يلاني : علي
ايران قادري
مليحه نصيري

مهري وداديان : مادر ليلي
کنديس رجائيان
محبوبه نوذري
مهرداد کاشاني
يوسف آبگون
داوود عرب
مدت فيلم : 115 دقيقه

خاک 1352
کارگردان : مسعود کيميائي
نويسنده : مسعود کيميائي ( بر اساس داستاني از محمود دولت آبادي "اوسنه ي باباسبحان" )
مدير فيلمبرداري : نعمت حقيقي
تدوين : عباس گنجوي
موسيقي: اسفنديار منفرد زاده
گريم : کنعان کياني
عکاس : کيومرث درم بخش
خلاصه داستان :
پس از مرگ ارباب روستا زن فرنگي او به كمك مباشر شرورش غلام، از پسران بابا سبحان صالح و مسيب، كه روي زمين مزروعي او كار مي كنند، مي خواهد زمينش را به او باز پس بدهند. صالح و مسيب امتناع مي كنند؛ اما مي پذيرند كه اجاره ي زمين را در موعد مقرر بپردازند. كينه ي مباشر از مسيب به دليل علاقه ي ناكام او به شوكت، همسر مسيب، است. نزاع او و نوچه هايش بر سر زمين منجر به مرگ مسيب و زخمي شدن صالح مي شود. صالح كه بر اثر نزاع با غلام و اصابت ضربه ي بيل بر سرش تعادل رواني خود را از دست داده است غلام را در ميدان آبادي به قتل مي رساند و خود نيز به دست ژاندارم ها دستگير و روانه ي زندان مركز مي شود.
بازيگران :
بهروز وثوقي : صالح
فرزانه تائيدي : شوکت
فرامرز قريبيان : مسيب
جعفر والي : بابا سبحان
جلال پيشوائيان : غلام
پروين سليماني : مادر غلام

نظام الدين شفائي
سعيد پير دوست : قهوه چي
نعمت الله گرجي
گيتي فروهر : مادر شوکت
ساغر
مدت فيلم : 110 دقيقه

صلات ظهر 1353
کارگردان : سعيد مطلبي
نويسنده : سعيد مطلبي
فيلمبردار : ايرج صادق پور
تهيه کننده : جمشيد شيباني
محصول سازمان سينمائي تصاوير
خلاصه داستان :
همه به كاكامصطفي (ناصر ملك مطيعي)، علم كش و معتمد محل، احترام مي گذارند. او درصدد است كه كريم (فرامرز قريبيان)، مريد خود، را به عنوان علم كش معرفي كند. برادران بي بي حسن برادر رحمان (حسين گيل) را به قتل مي رسانند و هفت نفر آنها به زندان مي افتند. برادران بي بي حسن خواهرشان سوري (فرزانه تأييدي) را به كاكا مصطفي مي سپارند. رحمان به زادگاهش شيراز باز مي گردد، و وانمود مي كند كه كينه اي از برادران بي بي حسن به دل ندارد. رحمان از سوري، كه در خانه ي كاكامصطفي ساكن است، هتك حيثيت مي كند، و دختر به خانه اي عمومي پناه مي برد. عباس (محسن آراسته) شايع مي كند كه كريم سوري را بي سيرت كرده، و كاكا مصطفي كه به كريم ايمان دارد خود را به عنوان متجاوز معرفي مي كند. فقط كريم و مادر كاكا مصطفي (نادره) يقين دارند كه كاكامصطفي به مصلحت خود را بدنام كرده است. رحمان در مرافعه اي به كار خود اعتراف مي كند و در امام زاده از كاكامصطفي قول مي گيرد كه راز او را محفوظ نگه دارد. كاكامصطفي سوري را مي يابد و به خانه مي برد. برادران بي بي حسن از زندان آزاد مي شوند و كاكامصطفي را به ضربه ي چاقو مضروب مي كنند. رحمان سر مي رسد و حقيقت را فاش مي كند، و بر نجابت و امانت داري كاكامصطفي شهادت مي دهد.
بازيگران :
ناصر ملک مطيعي : کاکا مصطفي
فرزانه تائيدي : سوري
فرامرز قريبيان : کريم
پروين سليماني :
فرهاد حميدي
ساغر
نريمان شيري فرد
اسماعيل شيرازي
حميده خير ابادي (نادره) : مادر کاکا مصطفي
فرهاد
فرهاد خان محمدي
حسين گيل
فرهاد خوشبخت
علي اکبر گلپايگاني
رفيع مددکار
مدت فيلم : 93 دقيقه
واسطه ها 1356
کارگردان : حسن محمد زاده
نويسنده : مهدي معدنيان
فيلمبردار : فريدون ري پور
خلاصه داستان :
حميد، دانشجوي رشته ي جامعه شناسي، براي نوشتن پايان نامه ي تحصيلي خود، به خانه هاي عمومي مي رود و با شنيدن سرگذشت محترم تصميم مي گيرد، او را از دست نصرت نجات بدهد. محترم معتاد است، و حميد او را در بيمارستان بستري و درمان مي كند. سپس او را در يك كارخانه ي ريسندگي استخدام مي كند. مختار، رئيس كارخانه، به محترم علاقه مند مي شود، و به واسطه ي سركارگرش عزت، خانه مجللي در اختيارش مي گذارد. اما محترم از دست او مي گريزد و به حميد پناه مي برد. مختار به خواستگاري محترم مي رود و با هم ازدواج مي كنند. نصرت در ازاي دريافت طلب هايش از محترم سفته هايش را به او باز پس مي دهد. او و زني به نام عاطفه تصميم مي گيرند محترم را به عنوان زني معروفه با مختار روبرو كنند، محترم، كه متوجه ي نقشه ي آن دو شده، مختار را از خود مي راند.
1 , 2
بازيگران :
رضا بيک ايمانوردي : مختار
فرزانه تائيدي : محترم
بهروز به نژاد : حميد
عبدالله بوتيمار : نصرت
ژاله علو
نعمت الله گرجي
شهناز
گيتي فروهر
امير تمجيدي
احمد نصر
حميد نقيب زاده
مدت فيلم : 110 دقيقه
فرياد زير آب 1356
کارگردان : سيروس الوند
نويسنده : سيروس الوند
مدير فيلمبرداري: رضا بانکي
موسيقي : بابک بيات
عکاس : رضا مهاجر
خلاصه فيلم :
مرتضي به مريم، خواهر دوست صميمي اش عزت، علاقه دارد و عزت به دختري به نام آذر دل بسته است. عزت به تدريج در مي يابد كه آذر زني معروفه است كه براي نصير و افرادش كار مي كند و نصير، پس از اطلاع از رفت و آمدهاي عزت و آذر، افرادش را وا مي دارد تا عزت و مرتضي را تنبيه كنند. مرتضي آذر را با عزت در هتلي روبرو مي كند، و عزت از او مي رنجد. خانواده اي به خواستگاري مريم مي روند و مريم به برادرش اعتراف مي كند كه به مرتضي علاقمند است. از طرف ديگر آذر از همكاري با نصير تن مي زند. نصير از عزت مي خواهد كه با گرفتن بيست هزار تومان آذر را رها كند و عزت وانمود مي كند كه موافق است. او مادر بيمار آذر را در بيمارستان بستري مي كند و آذر را به جشن ازدواج خواهرش با مرتضي مي فرستند و خودش به محل كار نصير مي رود. عزت در يك درگيري نصير را از پا در مي آورد و با پول هائي كه از گاو صندوق نصير سرقت كرده و با تني زخمي خود را به آذر مي رساند و در كنار او جان مي دهد.
بازيگران :
داريوش اقبالي : عزت
فرزانه تائيدي : آذر
بهروز به نژاد : مرتضي
شهره : مريم
هنگامه
کيومرث ملک مطيعي
مليحه نصيري
اسفنديار ماوندادي
عنايت بخشي
علي رجبي
عباس مختاري
ذبيح الله ذبيح پور
نصرت دستمردي
گيتي فروهر
علي دهقان
لاله
مدت فيلم : 107 دقيقه
سفر سنگ 1356
کارگردان : مسعود کيميائي
نويسنده : مسعود کيميائي ( بر اساس نمايشنامه "سنگ و سرنا" از بهزاد فراهاني )
مدير فيلمبرداري : هوشنگ بهارلو
موسيقي : مجيد انتظامي ، اسماعيل ماهان
گريم : فرهنگ معيري
خلاصه داستان :
ارباب روستا، سالهاست كه مالك تنها آسياب آبادي است و مردم را استثمار مي كند. او در ضمن از ساخته شدن آسيابي كه بتواند منافع مردم را تأمين كند جلوگيري مي كند. سنگ عظيمي را براي آسياب مدتهاست مردم روستا تراشيده اند و آماده كرده اند، اما براي حملش ايادي ارباب هميشه مانع شده اند. بالاخره يك كولي به روستا مي آيد. ورود كولي به روستا احساسات فرو خفته ي مردم را بيدار مي كند. ولي اكثريت جرأت همراهي با او را ندارند و بي تفاوت با سخنانش روبرو مي شوند. كولي با اينكه طرفيتي در ماجرا ندارد بالاخره موفق مي شود چند تن، از جمله يك آهنگر را تهييج كند تا براي آوردن سنگ بروند. بالاخره با زحمت بسيار و رفع و رجوع توطئه چيني هاي ارباب، من جمله فرستادن جاسوس به ميان گروه آنان،‌ سنگ به روستا آورده مي شود و خود سنگ خانه ظلم ارباب را بر سرش ويران مي كند.
بازيگران :
سعيد راد : غربتي
فرزلنه تائيدي : آسيه
محمد رضا فاضلي : سيد
حسين گيل : آهنگر
امرالله صابري
حميد طاعتي
آرش تاج تهراني
اکبر يکتا
جعفر والي : پدر آسيه

علي محزون : ارباب ده
سعيد پير دوست : قهوه چي
حميد سعيد پور
احمد احمدلو
رضا حاجيان
گيتي : فاطمه
مدت فيلم : 114 دقيقه
ميراث من جنون 1360
کارگردان: مهدي فخيم زاده
نويسنده: مهدي فخيم زاده
مدير فيلمبرداري : رضا بانکي
خلاصه داستان :
مهدي، ديوانه وار شيفته ي گلي است، همه جا او را تعقيب مي كند و به دليل حسادت امير، نامزد گلي را به قتل مي رساند. گلي در پيگيري غيبت نامزدش با مهدي روبرو مي شود و مورد تجاوز قرار مي گيرد. مهدي دستگير و محاكمه مي شود، اما به دليل فقدان مدارك كافي آزاد مي شود و مجدداً به آزار گلي مي پردازد. پدر گلي كه بيماري قلبي دارد، در برخورد با مهدي سكته مي كند و مي ميرد . گلي متوجه مي شود كه مهدي به دنبال خواهرش، رؤيا است . جسد امير كشف مي شود و پليس در جستجوي قاتل او با گلي تماس مي گيرد. وكيل مدافع مهدي، كه ماجرا را دريافته است نقشه اي براي به دام افتادن مهدي طرح مي كند، اما او پليس را مي كشد و به تعقيب رؤيا مي پردازد. گلي درآخرين لحظه به كمك خواهرش مي شتابد و مهدي را به قتل مي رساند.
بازيگران :
مهدي فخيم زاده : مهدي
فرزانه تائيدي : گلي
آرش تاج تهراني : امير

منوچهر فريد : وکيل
مدت فيلم 100 دقيقه
Not Without My Daughter 1991
Directed by: Brian Gilbert
Runtime: 115 min
Country: USA
Language: English / Persian
Color: Color
Sound Mix: Dolby
Betty Mahmoody (Sally Field) is an American woman, wife of an Iranian-born doctor, who travels to Iran under her husband's pretense of a vacation. She is horrified to learn her husband intends to live there and refuses to allow her or their daughter to leave. She then begins a desperate and dangerous plan to escape the country with her daughter. Based on a true story.
Cast : Sally Field , Alfred Molina , Farzaneh Taidi ...
Dog dish dream 1992


Director: Mina Courtauld.
Producer: Andrea Wallace Grant.
National Film & Television School.
30 mins / 16mm.