English Persian

فرزانه تائيدي متولد تهران است . پدرش امير ارتش ايران بود . بخاطر شغل پدر در اغلب سفرهاي ماموريت همراه ايشان به استانهاي مختلف ايران سفر ميکرد . فرزانه دوران کودکي و تحصيل را در شهرهاي مرکزي استانهاي اصفهان ، کرمان ، کرمانشاه ، خوزستان و ... گذرانده است . اين اولين بار بود که فرزانه شانس ايرانگردي را در دوران کودکي و نوجواني داشته و دومين بار به خاطر حرفه خودش به عنوان هنرپيشه تاتر در اداره هنرهاي دراماتيک شانس سفر و بازي بر روي صحنه هاي مختلف شهرهاي بزرگ و کوچک ايران را داشت .

فرزانه از کودکي عاشق هنر رقص باله بود . مدتي هم به کلاس باله رفت ولي زياد طول نکشيد که هنر بزرگ تاتر عشق حقيقي فرزانه شد . در سال هزار و سيصد و چهل و يک با شرکت در اولين نمايش زنده تلويزيوني ، او در اداره هنرهاي دراماتيک رسما کار در تاتر را آغاز کرد . پس از يکسال و اندي کا رتاترهاي تلويزيوني با پرويز کاردان هنرپيشه و نويسنده و کارگردان تاتر اداره هنرهاي دراماتيک ازدواج کرد . ثمره اين ازدواج کوتاه مدت پسرش کيوان ميباشد.

در طول پنج سال و نيم فعاليت در اداره هنرهاي دراماتيک فرزانه تائيدي در بيش از سي نمايشنامه تلويزيوني و صحنه در تهران و اغلب شهرهاي بزرگ و کوچک ايران شرکت داشته است .

فرزانه در سال هزار و سيصد و چهل و شش به همراه پدرش عازم امريکا شد . د رمدت اقامت پنج ساله در امريکا با شرکت در کلاسهاي شبانه کالج هاي معتبر کاليفرنيا که به کارگاه تاتر معروف است ، دوره کوتاه آموزشي چند ساله در مورد تاريخ غرب و بازيگري در صحنه را آموخت . فرزانه عقيده دارد که بيشترين تجربه ها را در آموختن هنر تاتر از ديدن نمايشنامه هاي مختلف بدست آورده است . در طول مدت اقامت خود در ايالت کاليفرنيا در شهر لوس آنجلس با حسين رجائيان کارگردان تحصيل کرده در رشته سينما در دانشگاه يو سي ال اي آشنا شد . رجائيان فرزانه را براي نقش اول فيلم خود انتخاب کرد و فرزانه را به ايران دعوت کرد.

فرزانه تائيدي در اوائل سال هزار و نهصد و هفتاد و دو به ايران بازگشت و فعاليت مجدد خود را در تاتر ادامه داد و کار در سينماي ايران را آغاز کرد. در اين دوره با بهروز به نژاد بعنوان زوج هنري در اغلب کارهاي تلويزيوني و سينمائي فعال بود که اين همراهي هنوز ادامه دارد.

پس از انقلاب اسلامي ، فرزانه تائيدي که در استخدام رسمي اداره برنامه هاي تاتر وزارت فرهنگ و هنر بود در سال هزار و سيصد و پنجاه و نه با حکمي از سوي وزارت ارشاد اسلامي از کار برکنار شد . دليل ذکر شده در حکم رسمي وزارت ارشاد اسلامي اينگونه نوشته شده بود : "براي پيشبرد اهداف انقلاب اسلامي ، شما مازاد براحتياج مي باشيد و بديهي است که از اين تاريخ تمام حقوق و مزاياي شما قطع ميشود ". حکم به امضاي حسن حبيبي وزيروقت ارشاد اسلامي بود . در آنزمان جمشيد مشايخي رئيس اداره برنامه ها ي تاتر بود. در اين مورد فرزانه تائيدي ميگويد :" تا امروز که بيش از بيست و شش سال از انفلاب اسلامي ميگذرد اين را ميدانم که من اولين و تنها کارمند رسمي اداره برنامه هاي تاتر بودم که بدين گونه از کار برکنار شدم . بهر حال بر اساس قانون رسمي استخدام کشوري من هم ميبايست يا بازنشسته ميشدم و يا بازخريد . تمام سالهائي که کارمند رسمي وزارتخانه بودم حق بازنشستگي و حق بيمه ميپرداختم و ميبايست همه اين مزايا در نطر گرفته ميشد که نشد ! من تا امروز هم نميدانم که جرمم چه بوده است ؟".

فرزانه توانست مدت هفت سال و چند ماه در ايران اسلامي دوام بياورد و تا سال هزار و سيصد و شصت کار در تاترهاي لاله زار را ادامه داد و آخرين فيلم سينمائي خود بنام "ميراث من جنون " را بدون حجاب اسلامي کار کرد که فيلم مذکور در اکران عمومي با استقبال تماشگران روبرو شد اما به بهانه همزماني با تعطيلات مذهبي از اکران برداشته شد !!

و بالاخره بعد از هفت سال و چند ماه که فرزانه ممنوع الکار و ممنوع الخروج شده بود توانست با کمک و تلاشهاي يار و همکار زندگيش بهروز به نژاد در اوايل سال هزار و سيصد و شصت و پنج از طريق مرز شرقي ايران با شتر و با پاي پياده از کوير سيستان و بلوچستان بصورت قاچاق از ايران اسلامي فرار کند و خودش را به بندر کراچي در کشور پاکستان برساند و بالاخره به کشور انگلستان وارد شود. بعد از چند ماهي بهروز به نژاد، يار هميشگي او نيز به انگلستان آمد و تا کنون هر دو در لندن کار و زندگي ميکنند .

در سال هزار و نهصد و نود و چهار ، فرزانه به اتهام بازي در يک فيلم امريکائي! ( بدون دخترم هرگز ) از سوي رژيم حاکم بر ايران در ليست ترور قرار گرفت . در اين ليست نام ابوالحسن بني صدر( اولين رئيس جمهور بعد از انقلاب اسلامي ) و محسن دبيران( از اعضاي سازمان مجاهدين خلق ) نيز قرار داشت ، که قرار بود در مقابل پرداخت پول و اسلحه توسط IRA ( ارتش آراديبخش ايرلند) ترور شوند . توضيحات مربوط به اين ماجرا در اين تارنما فرار خواهد گرفت .